Monero - XMR

monero - xmr coin hakkında bilgiler
2012 yılının temmuz ayında, cryptonote’un ilk gerçek uygulaması olan bytecoin piyasaya sürüldü. cryptonote, merkezi olmayan çeşitli para birimlerini besleyen uygulama katmanı protokolüdür. birçok yönden bitcoin‘i çalıştıran uygulama katmanına benzer iken, ikisinin birbirinden farklı olduğu çok alanlar vardır.
bytecoin gelecek vaat etse de, insanlar birçok şüpheli şeyin döndüğünü ve koinlerin %80’inin zaten yayınlandığını fark etti. böylelikle bytecoin blok zincirinin çatallanmasına (hard fork) ve yeni zincirdeki yeni koinlerin bitmonero olarak adlandırılmasına karar verildi. sonrasında bitmonero, başındaki bit atılarak sadece monero olarak adlandırıldı. monero esperanto’da “koin” anlamına gelir. bu yeni blok zincirde, bir blok her iki dakikada bir çıkartılacak ve eklenecektir.
monero’ya 7 geliştiriciden oluşan bir grup başkanlık ediyor; bunlardan 5 tanesi anonim kalmayı seçerken, ikisi kamuoyuna kendi kimliklerini açıkladılar. bunlar: david latapie ve riccardo spagni (“fluffypony”). proje açık kaynak ve kitlesel fon ile fonlanmıştır.