Ripple - XRP

ripple - xrp coin hakkında bilgiler
ripple, bir dijital para biriminin (xrp) ve bu para biriminin içinde aktarıldığı açık ödeme ağının adıdır. dağıtılmış, açık kaynak kodlu, beta halindeki bir ödeme sistemidir. web sitesine göre sistemin amacı, insanların finansal ağların “duvarlı bahçelerinden” kurtulmasını sağlamaktır. burada duvarlardan kasıt; kredi kartları, bankalar, ücretlerle erişimi kısıtlayan paypal ve diğer kurumlar, döviz bozdurma masrafları ve işlem gecikmeleridir.

baş kriptografi uzmanı david schwartz şöyle anlatıyor:

“bugünkü ödeme sistemleri 80’lerin başındaki e-postalar gibi. her sağlayıcı müşterileri için kendi sistemini kurdu ve eğer insanlar farklı sistemler kullanıyorlarsa, birbirleriyle kolayca etkileşim kuramıyorlardı. sistem, farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlamak için tasarlandı. ”

schwartz, “büyük şirketler, başkalarının paralarının akış kontrolünü kaybettiği gibi, bilgi akışının kontrolünü de kaybedebilir” ihtimalini de öngörüyor.
ripple, bugün kısa bir süre 73 milyar dolar’lık bir piyasa hacmine ulaşarak ethereum‘u geçti ve bitcoin‘in ardından en büyük dijital para birimi halini aldı.
2017 yılının en iyi performans gösteren kripto parası olarak kayıtlara geçti
kredi kartı sirketleri ripple ile ödeme sistemini denemeye başladılar
dijital para transfer servisi moneygram, para alışverişinde ripple (xrp) kullanımını test etmeye başladığını duyurdu.
moneygram’ın para transferi masrafını işlem başına 0.004 dolara kadar, işlem hızını ise 3 saniyeye kadar düşüren xrp teknolojisi ile işlem yapmaya başladığını duyurmasının ardından, 1.5 dolara kadar düşmüş olan xrp fiyatı yeniden 2 doların üzerine yükseldi. moneygram test sürecinde şimdilik müşterilerin paralarını kullanmayacaklarını ve kendi bütçeleri üzerinden test yapacaklarının altını çizdi.